Danilho Doekhi kiest voor Suriname: ‘Op mijn positie is de keuze bij Oranje wel heel groot’

Danilho Doekhi behoort tot de beste verdedigers van de Bundesliga. Maar bij Oranje is de reus van Union Berlin niet in beeld. Toch droomt de 26-jarige mandekker uit Rotterdam van het WK. Met een ander land.

In Oost-Berlijn, in de wijk Köpenick, wordt hij bewierookt. IJzig kalm is hij, altijd sober. Degelijker dan een Duitse auto, maar ook een gigant in de lucht. Letterlijk. Een stormram, die ontzag wekt.

Bij Union Berlin, een heerlijke volksclub in de hoofdstad van Duitsland, lopen ze alweer tweeënhalf jaar weg met Danilho Doekhi. Een Rotterdammer van 1 meter 90 die de mouwen altijd opstroopt, die wars is van arrogantie, die past bij het arbeidersklimaat van de ‘Ossies’. Die Hollander staat er altijd. Voor het team. Voor die MannschaftEisern Union.

Doekhi (26) is in een paar jaar, na eerst vier seizoenen bij Vitesse, uitgegroeid tot een van de beste verdedigers van de Bundesliga. Dat wordt algemeen erkend. Hij vormt een hoeksteen in de befaamde Dreierkette van Union, de club die dit seizoen weer heel weinig goals tegen krijgt.

Maar bij Oranje is Doekhi niet in beeld. En dus slaat de geboren Rotterdammer, afkomstig uit de wijk Zevenkamp, nu een nieuwe weg in. Hij kiest voor Suriname.

Toppers

,,Ik heb natuurlijk wel de hoop gehad op Oranje’’, vertelt Doekhi, thuis in Berlijn in de interlandweek. ,,Ik heb ook bij Jong Oranje gezeten. Maar ik kom niet in aanmerking voor de selectie. Op mijn positie is de keuze ook heel groot. Er staan daar toppers. Spelers als Virgil van Dijk, Matthijs de Ligt, Nathan Aké en Stefan de Vrij. Het gaat wellicht om de best bezette plek bij Oranje.’’

Vandaar dat onlangs de knoop dan echt is doorgehakt. De procedure voor een sportpaspoort loopt volop. De vader van Doekhi is geboren in Suriname.

,,Ik zit nu in de molen van de FIFA’’, zegt Doekhi. ,,Ik heb eerst goedkeuring nodig van de wereldvoetbalbond. Dat is een formaliteit, maar vraagt nog even geduld. Ik zit nu dus gewoon thuis.’’

Project

Suriname is onder Stanley Menzo en Brian Tevreden bezig met een project om het voetbal naar grotere hoogte te stuwen. Dus worden profs in Nederland benaderd. Sheraldo Becker, nu Real Sociedad, zit zo bij Natio. Doelman Etienne Vaessen (FC Groningen) en spits Gyrano Kerk (FC Antwerp) ook. En Suriname wil naast Doekhi ook Javairô Dilrosun (Club América, Mexico) inlijven.

,,Ik ben jaren geleden al benaderd. Dat was best een dilemma. Natuurlijk speelde de achtergrond van mijn vader een rol. Maar ik wilde ook nog voor mijn kansen bij Oranje gaan. En ik zat bij Jong Oranje en dan mag je volgens de FIFA-regels pas na drie jaar de switch maken.’’

Doekhi, opgegroeid bij Xerxes en via Excelsior, Jong Ajax en Vitesse doorgegroeid in de Bundesliga, ziet Suriname helemaal zitten. Hij lacht even. ,,Ik heb samen met Sheraldo bij Union gespeeld. Ja, die heeft me ook wel een beetje overgehaald. Maar ik zie ook echt kansen om mijn droom te verwezenlijken en geschiedenis te schrijven. Het WK in Amerika. Dat kán met de Natio. Ook al is de weg moeilijk. Ik moet ervoor gaan, vind ik.’’

Nations League

Waar heel Nederland straks kijkt naar de interlands tegen Hongarije en Bosnië-Herzegovina, richt Doekhi deze dagen de blik op Noord-Amerika. Suriname treft in de kwartfinale van de Nations League (komende zaterdag en volgende week woensdag) Canada, op het continent een topland. ,,Suriname ligt in Zuid-Amerika, maar wordt op voetbalgebied ingedeeld in Noord-Amerika en het Caribisch gebied. Dat biedt kansen, want anders moet je afrekenen met Brazilië en Argentinië, haha. Ik ben heel erg benieuwd.’’

Doekhi maakt straks deel uit van dat leger avonturiers, dat vanuit Europa de overstap naar een klein voetballand maakt. ,,Het is gewoon een trend’’, zegt hij. ,,Om je eigen voetbalgeluk na te streven. Er zijn zo bijvoorbeeld ook heel wat Fransen die nu in Midden-Amerika neerstrijken. Bij Union is dat Jerome Roussillon. Die komt nu uit voor Guadeloupe. Maar het vooruitzicht is toch prachtig? Voetballen in het Caribisch gebied. Lijkt me heel erg mooi. Heb ik in de interlandperiode ook wat te doen. Haha.’’

Telg uit echte voetbalfamilie

Danilho Doekhi komt uit een echte voetbalfamilie. Zo is Winston Bogarde (54) zijn oom. Die groeide uit tot international van Oranje, met 20 caps, en won met Ajax de Champions League en wereldbeker. Bogarde voetbalde ook nog bij Chelsea, AC Milan en FC Barcelona.

Maar er zijn nog twee neven, die in het profvoetbal actief zijn. Dat betreft Melayro Bogarde (22) van LASK Linz in Oostenrijk en diens jongere broer Lamare Bogarde (20), die bij Aston Villa onder contract staat.

Opmerkelijk: ze zijn allemaal verdedigers.

Danilho Doekhi (rechts) in duel met Harry Kane, de spits van Bayern München. © REUTERS

Bron: AD Sportwereld

Share article

Latest articles