Djevencio van der Kust is een, in Amsterdam geboren, linkervleugelverdediger van Heracles Almelo. Hij maakte in 2018 zijn debuut in het betaalde voetbal toen hij uitkwam voor Jong FC Utrecht. In augustus 2021 kwam hij voor het eerst uit in de eredivisie toen hij in het eerste elftal van FC Utrecht speelde, in de met 4-0 gewonnen wedstrijd tegen Sparta Rotterdam. Dat Sparta later zijn club zou worden kon hij toen niet weten. Dat hij, eind 2025, serieus rekening moest houden met spelen op een wereldkampioenschap met Suriname leek ook alleen maar een droom.

,Ik ben ooit begonnen bij Zeeburgia toen ik een jongetje van drie of vier was”, zegt Van der Kust die na stages bij Ajax en AZ koos voor de jeugdopleiding van FC Utrecht. ,,In die tijd liep ik stage bij drie clubs op één dag. Ik begon bij AZ, ging dan door naar Ajax en sloot de dag af bij FC Utrecht. Bij Utrecht was ik dan altijd bekaf. Uiteindelijk viel ik bij Ajax af. Bij AZ was ik zo goed als aangenomen. Op een dag ging ik niet naar AZ, maar wel naar Utrecht. Toen kon ik meteen, samen met mijn ouders, een gesprek voeren omdat ze me bij Utrecht wilden hebben. Voor mij voelde dat heel goed en toen heb ik de keuze voor Utrecht gemaakt.”
Van die keuze krijgt Djevencio geen spijt. ,,Ik heb bij Utrecht een hele leuke tijd gehad en veel geleerd. Ook heb ik mijn debuut gemaakt in het betaalde voetbal bij Utrecht. En dat is bij die club niet iets dat heel vaak voorkomt: een speler uit de jeugd die in het eerste elftal komt.”
In zijn debuutseizoen wint Djevencio de prijs voor talent van het jaar. ,,Die prijs was toen al een paar jaar niet uitgereikt”, weet hij. ,,Ik won hem toen en dat vond ik een heel mooi moment. Het zei me ook dat ik op de goede weg was. Ik ben er trots op dat ik die prijs heb gewonnen en heb hem nog steeds thuis.”
Amerika
Toch kiest Djevencio voor een andere route dan die van basisspeler bij Utrecht. Hij vertrekt op huurbasis naar Amerika en tekent een contract bij Houston Dynamo. ,,De trainers die me bij Utrecht hebben laten debuteren waren René Hake en Rick Kruys. Zij gingen weg bij FC Utrecht. Er kwam een nieuwe trainer en dan ziet je wereld er ineens heel anders uit. Ik was een jonge speler en voor mij was het belangrijk om veel te spelen.” Van veel spelen komt weinig terecht. Toch had de huidige linksback van Heracles Almelo het Amerikaanse avontuur niet willen missen. ,,Volgens mij denken mensen in Nederland dat in Amerika het voetbal minder leeft. Dat is niet zo. De faciliteiten zijn echt top. Meer dan top zelfs. De trainingsintensiteit is hoog. In Amerika heb je als voetballer niets te klagen.”
Na een paar maanden in Houston keert Djevencio terug naar Nederland. Er is interesse van Sparta Rotterdam. ,,Dat vond ik altijd een leuke club. Het heeft iets van een familieclub, dus ik vond het interessant om bij Sparta te gaan praten.” In de voorbereiding op het seizoen 2023/24 tekenen beide partijen een contract tot medio 2026. ,,Bij Sparta kende ik nog niemand, maar ik ben heel goed opgevangen door de jongens daar. We hadden een heel gezellig team en ik heb met veel jongens uit die periode nog steeds veel contact. Een jongen als De Guzman kan ik altijd appen. Hij helpt me altijd. Die band maakte mijn tijd bij Sparta nog leuker. Ik kijk terug op een hele mooie tijd bij die club.”
Wereldkampioenschap
Toch maakt Djevencio in de zomer van 2025 de keuze om naar Heracles Almelo te gaan. ,,Bij Sparta was het hetzelfde verhaal als bij Utrecht. Ook nu kreeg ik te maken met een andere trainer. Dat was Maurice Steijn. En dan moet je maar hopen dat je in zijn plannen past. Ik had al vrij snel in de gaten dat ik niet in de plannen van de nieuwe trainer paste. Ik moet wel zeggen dat ik prima heb gewerkt met Maurice Steijn, maar ik heb wel de keuze gemaakt om te vertrekken, want je wilt wel gewoon spelen. Zeker als je de ambitie hebt om geselecteerd te worden voor Suriname, want ook die selectie wordt steeds sterker. Ik had natuurlijk ook in mijn achterhoofd dat het WK er aan zit te komen. Bij Heracles zag ik mogelijkheden om meer aan spelen toe te komen. Mijn doel is om zoveel mogelijk speelminuten maken bij Heracles. Ik wil bij Heracles zo goed mogelijk voetballen en mij inzetten voor de club. Dat doe ik niet alleen voor de supporters van Heracles maar ook voor mezelf, want ik wil koste wat het kost als speler van Suriname op het WK zijn.”
Natio, het nationale voetbalteam van Suriname maakt nog alle kans om zich te kwalificeren voor het Wereldkampioenschap van 2026. ,,Dat maakt me enorm trots. We doen echt mee om ons te plaatsen”, weet Djevencio. ,,Als dat lukt is dat voor Suriname echt iets unieks.”
Hoewel Djevencio in Amsterdam is geboren en getogen, voelt hij een nauwe band met Suriname. ,,Ik ben best wel Surinaams opgevoed”, zegt hij. ,,En ik ben er vroeger vaak geweest in de vakanties. Ik kom er ook nu nog regelmatig. Ik denk dat ik elk jaar wel een keer in Suriname kom, los van het nationale elftal.”
Volgens Djevencio is er geen verschil tussen de Surinaamse spelers die in Nederland zijn opgegroeid en de spelers die hun jeugd in Suriname doorbrachten. ,,Dat verschil voel ik zeker niet zo. We zijn samen één elftal. Eén familie. De Nederlandse Surinamers zijn niet anders dan de andere jongens. We willen met zijn allen strijden voor Suriname en ons land trots maken.”
Djevencio van der Kust als speler op een WK: het kan zomaar gebeuren. ,,Het is fantastisch om deel uit te maken van deze selectie. We zijn er nu zo dichtbij. Ik ben er zeker van dat we het ook waar gaan maken.”
Geschreven door: Danny Van der linden


