Gianni Infantino bijt als vredestichter op FIFA-congres tanden stuk op Israëlisch-Palestijnse conflict

Amsterdam- Gianni Infantino werpt zich graag op als de grote bruggenbouwer maar op het Israëlisch-Palestijnse conflict heeft de FIFA-president de tanden stuk gebeten. Op het FIFA-congres in Vancouver dacht de FIFA-president te kunnen scoren door de Israëlische en Palestijnse vertegenwoordigers samen te brengen voor een zoetsappig ’voetbal overwint alle tegenstellingen’-fotomomentje op het podium, maar dat viel compleet in het honderd. De diplomatieke gaven van Infantino bleken ditmaal niet toereikend.

De Palestijnse vertegenwoordiger Jibril Rajoub, die een Palestijnse keffiyeh over zijn maatpak droeg, had helemaal geen zin om eraan mee te werken en weigerde zijn Israëlische collega-bestuurder Basim Sheikh Suliman, de vice-president van de Israëlische voetbalbond, de hand te schudden of zelfs maar naast hem te gaan staan voor een fotomoment.

Ongemakkelijke situatie
Opvallend is dat beide voetbalbestuurders Palestijnen zijn. De Israëlische voetbalbestuurder behoort tot de Arabische Iraëliërs. Dat zijn Palestijnen, die in Israël zijn blijven wonen na de stichting van de staat Israël in 1948. Dat gaat om een bevolkingsgroep van 1,6 miljoen mensen, 21 procent van de Israëlische bevolking.

Door de houding van Rajoub ontstond een uitermate ongemakkelijke situatie, waarbij Infantino met handgebaren en in een langdurige conversatie de Palestijn richting zijn Israëlische collega probeerde te bewegen, maar Rajoub halsstarrig weigerde. ,,Wij lijden”, schreeuwde de Palestijn, waarna hij van het podium stiefelde. De Israëlische vertegenwoordiger stond er rustig bij en keek ernaar.

’Tijd voor rechtvaardigheid’
Rajoub lichtte na het pijnlijke moment tegenover verslaggevers in Vancouver zijn opzichtige weigering om een collega-bestuurder de hand te schudden toe. ,,Wat er gebeurt in Palestina is verschrikkelijk, de vernietiging van alle Palestijnse sportfaciliteiten, het vermoorden van Palestijnse atleten, medewerkers. Ik denk dat het tijd is voor rechtvaardigheid. Degene die namens Israël heeft gesproken, heeft niet eens aandacht besteed aan het lijden, aan wat er aan de hand is. Daarom weigerde ik de hand te schudden. Hoe kan ik de hand schudden of op de foto gaan met zo’n man.”

Na het ongemakkelijke moment keerde Infantino terug op het podium en zei: ,,We zullen samenwerken, president Rajoub, vice-president Suliman. Laten we samenwerken om kinderen hoop te geven. Dit zijn complexe zaken”, aldus de FIFA-president, die eerder al opzien baarde door president Donald Trump een door de FIFA in het leven geroepen vredesprijs te geven als surrogaat voor de door de Amerikaanse president misgelopen Nobel-prijs voor de vrede.


Infantino had het fotomomentje willen gebruiken als inleiding tot zijn mededeling, dat hij voor een nieuwe termijn gaat. Na de geflopte vredespoging kwam de Zwitser alsnog met de mededeling: ,,Ik wil bevestigen dat ik kandidaat ben voor de verkiezing van FIFA-president volgend jaar. Ik wilde dat jullie het als eerste zouden weten.”

Bron: Telegraaf.nl

Share article

Latest articles