Louis van Gaal ging als ambassadeur van de stichting Spieren voor Spieren bij Excelsior Rotterdam uitgebreid in op zijn relatie met de media. Hij vindt onder meer dat door invloed van social media, waarop iedereen anoniem wat kan roepen en mensen worden beschadigd, het ‘fake news’ is toegenomen.Â
Met name in zijn tijd bij Manchester United zegt de man die volgens zichzelf ‘populairder dan ooit lijkt’, daar last van te hebben gehad. Als het aan Van Gaal ligt, greep de Engelse pers bij kritiek van binnenuit maar wat uit de lucht, alsof er alleen informatie uit trainingen kan worden gehaald. ,,Bij Manchester United is er bijvoorbeeld geen training openbaar, dus kunnen die journalisten alleen maar raden en dat doen ze dan ook. Dan is het jammer dat er zo veel onwaarheden worden verteld.’’ Hij dacht er zelfs aan om zich op het internet te gaan begeven. “Ik zit zelf niet op social media, maar heb er wel over nagedacht’’, zegt Van Gaal. “Want de voetballerij is al twintig jaar aan de gang met fake news, dus ik dacht eraan een Twitter-account te nemen. En dat ik dan iedere keer zou reageren, als er onwaarheden worden verteld, iets me stoort of er iets is wat mijn autoriteit naar de spelers toe verstoort.”
Hij beseft dat hij er een dagtaak aan zou hebben. “Ja, maar dat moet je dus uitbesteden. Er zijn bedrijven die dat doen. Die heb ik uitgenodigd, maar toen dacht ik toch: nee, want de toon waarop je het zegt of waarop het geschreven wordt, is heel belangrijk. En dan moet ik toch aan alle uitspraken mijn fiat geven. Daarom heb ik het niet gedaan.” Toch heeft hij in zijn hele carrière veel in eigen hand gehouden in zijn relatie met de pers. “Ik geef alleen een interview, als ik het voor publicatie mag lezen en ik het ook mag veranderen. Soms herschrijf ik een heel stuk, dat wil je niet weten. Ik doe alles in het rood en dan kan de journalist zien wat ik allemaal verbeterd heb.”
Another cook
Van Gaal zegt altijd volledig zichzelf te zijn, maar paste naar zijn idee één trucje toe met het vertalen van Nederlandse spreekwoorden naar het Duits of Engels (zoals der Tod oder der Gladiolen en that’s another cook). “Dat deed ik in het Duits en ook in het Engels en dat heeft altijd succes gehad. Dat is geen rol spelen, maar ik weet hoe het werkt. Dat is ‘gebruik maken van’. In Duitsland en in Engeland was ik ongelooflijk populair. In Engeland niet vanwege het product voetbal wat ik daar bracht, maar de persconferenties vonden ze fantastisch.” Ook al traint hij geen ploeg meer, Van Gaal is geen vrij man. “Ik ben per dag twee uur bezig om mijn mails te beantwoorden. Je wilt niet weten wat mensen van mij willen, dat is ongekend. Het lijkt wel of ik populairder ben geworden dan ooit, maar dat komt omdat ik niet kan falen natuurlijk (zonder aan het roer te staan bij een club of bond, red.). Waarschijnlijk heeft dat ermee te maken.”
Bron : Telegraaf.nl


