Met de dubbele punten van de slotrace in het vooruitzicht stevent het Formule 1-seizoen af op een onvervalste climax met twee hoofdrolspelers. Dat het om twee teamgenoten gaat, zou afbreuk kunnen doen aan de spanning, maar niets is minder waar.
“In de Formule 1 is je teamgenoot je grootste tegenstander”, weet NOS-verslaggever Louis Dekker. “Want hij is de enige die jou met hetzelfde materiaal aan het beconcurreren is.”
Lewis Hamilton en Nico Rosberg zetten in hun Mercedessen al het hele jaar de toon. Van de achttien verreden races won Hamilton er tien en Rosberg vijf. Alleen Daniel Ricciardo wist zijn Red Bull drie keer eerder over de finish te krijgen dan de rest, te weinig om zich te kunnen mengen in de titelstrijd waarin Hamilton de dans leidt met zeventien punten voorsprong op zijn achtervolger.
Furieus
In het onderlinge gevecht tussen Rosberg en Hamilton, die Mercedes dit seizoen elf keer een ‘dubbel’ bezorgden, ging het er niet altijd even vriendelijk aan toe. Integendeel. Hamilton reageerde furieus toen Rosberg tijdens de kwalificatie in Monaco op een uitrijdstrook terechtkwam, waardoor de Brit zijn snelle ronde moest afbreken en de vooral dáár felbegeerde poleposition op zijn buik kon schrijven.
De sfeer werd er niet beter op toen Rosberg in de tweede ronde van de grand prix van België de wagen van zijn teamgenoot aantikte en Hamilton meteen tot de uitvallers behoorde. “Vroeger waren het misschien vrienden, maar dat is nu niet meer het geval”, aldus Dekker, al wordt de soep niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. “Laten we het maar houden op: er is wederzijds respect. Ze kunnen nog net samen door één deur.”
Rosberg stond na die veelbesproken race in Spa op een comfortabele voorsprong: 220 om 191. Die voordelige marge verdween als sneeuw voor de zon door vijf opeenvolgende overwinningen van Hamilton, die ook profiteerde van het uitvallen van zijn rivaal in Singapore.
Smijten
Tegen een Hamilton in zijn element blijkt geen kruid gewassen. “Hij geniet het hele jaar al omdat hij rijdt in een winnende auto”, aldus Dekker, die de WK-koploper onlangs sprak op Hockenheim. “Hij kan de grenzen van de auto opzoeken. Hij kan ermee smijten, zo zeggen coureurs dat. Hij is één met de auto en samen zijn ze heel lastig te verslaan.”
Dat zal moeten blijken in Abu Dhabi, waar Hamilton wellicht een extra voordeeltje geniet, omdat hij als wereldkampioen van 2008 weet wat het is om een kampioensrace te rijden. Die ervaring mist Rosberg. De Duitser ziet echter ook een positieve keerzijde: “Hij heeft alles te verliezen, ik heb alles te winnen.”
Dankzij de dubbele punten die er te verdienen zijn – 50 voor de winnaar, 36 voor nummer twee, 30 voor nummer drie, enzovoort – kan het nog knap spannend gaan worden op Yas Marina, waar rond zonsondergang gestart wordt en bij kunstlicht gefinisht wordt. Er zijn vele scenario’s mogelijk, al weet Hamilton zich bij een tweede plaats zeker van de titel .
“Het kan echt rekenen worden”, bevestigt Dekker. “Maar het zou toch wel pijnlijk zijn als Rosberg door de dubbele punten alsnog wereldkampioen wordt. Want dan krijg je de discussie: hij is het alleen maar daardoor geworden, niet omdat hij de beste was. Dus laten we hopen dat we een kampioen krijgen die dat ook bij de normale punten was geworden. Dan is iedereen blij.”
nos.nl