WK 2026: Spanje grootste favoriet volgens supercomputer, Oranje geldt als outsider

Het grote aftellen richting de start van het WK 2026 in de Verenigde Staten, Canada en Mexico is begonnen. De wereldvoetbalbond FIFA maakt vandaag de officiële lijst met alle 1248 geselecteerde spelers bekend. Daarmee is de laatste rechte lijn richting de openingswedstrijd op donderdag 11 juni ingezet. Ondertussen worden er alle fanatiek WK-pools ingevuld en voorspellingen gedaan. De supercomputer van sportdatabureau OPTA heeft inmiddels ook alle berekeningen voltooid. Spanje is volgens de supercomputer de topfavoriet om zich op 19 juli tot wereldkampioen te kronen. Het Oranje van Ronald Koeman behoort tot de outsiders.

Op basis van 10.000 simulaties is Spanje volgens het statistisch model de grootste kanshebber voor de wereldtitel. De kans op een tweede wereldtitel voor de Spanjaarden wordt momenteel ingeschat op 16 procent. Spanje voert daarmee een kwartet van favorieten aan, want verder hebben alleen Frankrijk (13,2 procent), Engeland (10,9 procent) en titelverdediger Argentinië (10,4 procent) meer dan tien procent kans op de eindwinst. Het Portugal van Cristiano Ronaldo volgt daarachter met 7,2 procent.

Naar verwachting rekent Spanje in de halve finale af met Frankrijk, waarna Engeland in de finale wordt verslagen.

Vier procent kans voor Koeman en co. 
Hoe zit het met het vertrouwen in het Nederlands elftal? Oranje vinden we in de voorspelling terug op de achtste plaats. Volgens de berekening is de mogelijkheid dat Oranje een historische prestatie neerzet net geen vier procent (3,92%). Daarmee behoort Oranje samen met Portugal, Brazilië (6,5 procent) en Duitsland (5,8 procent) tot de gevaarlijkste outsiders. Achter Oranje maken Noorwegen (3,4 procent) en België (2,2 procent) de top-10 compleet.

Volgens de voorspelling vindt Nederland in de kwartfinale tegen Frankrijk haar Waterloo. Naar verwachting eindigt Oranje bovenaan Groep F (kans van 47,8 procent), waarna er bij de laatste 32 een kraker tegen Marokko wordt verwacht. De supercomputer ziet Oranje als winnaar uit de bus komen en vervolgens in de achtste finales op Canada stuiten. Ook de co-host wordt naar verwachting opzij gezet door het gezelschap van Koeman, voordat Frankrijk ons naar huis stuurt.

Bekijk hieronder de volledige prognose van OPTA vanaf de achtste finales.

Vroege exit Curaçao
Dat Curaçao als kleinste land ooit op het WK staat mag natuurlijk al een voetbalsprookje worden genoemd. Het avontuur op het toernooi zelf zou wel eens van korte duur kunnen zijn. De supercomputer van OPTA gelooft niet in verdere mirakels onder Dick Advocaat. Curaçao en Haïti zijn de enige landen van de 48 deelnemers dat vooraf 0,00 procent kans op de wereldtitel wordt toebedicht. Kaapverdië mag met 0,01 procent een sprankje hoop koesteren.

Als we naar de kans op een plek bij de laatste 32 kijken, is het vooruitzicht voor Curaçao niet veel rooskleuriger. Alleen Haïti (15,8 procent) is volgens de berekening minder kansrijk dan Curaçao (18,7 procent) om uit de poulefase te geraken. Naast bovengenoemde twee landen nemen we volgens de voorspelling na de groepsfase ook afscheid van Zuid-Afrika, Qatar, Schotland, Australië, Paraguay, Tunesië, Iran, Nieuw-Zeeland, Saoedi-Arabië, Kaapverdië, Irak, Jordanië, Oezbekistan en Panama.

Of de voorspelling kloppen, komen we vanaf donderdag 11 juni te weten.

Bron: ESPN.nl

Share article

Latest articles